Witaj Na
e-akwarium.prv.pl
  Menu
    Strona główna
    Urządzanie
    Podłoże
    Woda
    Pielęgnacja
    Pokarm
    Linki

  
Technika
    Filtracja
|
+   Wewnętrzne
|
+   Kaskadowe
|+
   Kubełkowe
|+   Denne
|+   Inne

    Ogrzewanie
    Oświetlenie
    Akcesoria
    Dekoracje

  
Spis
    Rybki
    Roślinki
    Choroby

  
Inne
    Fotki
 
   Dodaj na ulubione   

Filtracja

        Celem filtru jest min. utrzymanie "czystej" wody w akwarium- jednak to nie jest jego główne zadanie!!! Filtry muszą utrzymać w naszym akwarium równowagę, zarówno chemiczną jak i biologiczną. Otóż na powierzchni wkładu filtracyjnego osadzają się bakterie nitryfikacyjne, których celem jest rozkład zanieczyszczeń organicznych.
Istotną sprawą w akwarium jest dodatkowe napowietrzanie.... Jednak w wielu zbiornikach  jest ono zbędne, ponieważ  rośliny produkują wystarczającą ilość tlenu. Najprościej jest napowietrzać wodę, poprzez założenie dyfuzora na głowicy filtra [wewnętrznego], zaś w w przypadku filtrów kaskadowych woda utlenia się w sposób naturalny, w wyniku przepływu wody...
Wielkość i pojemność filtra powinniśmy zależnić od pojemności zbiornika oraz potrzeb rybek, co do ruchu wody w akwarium.
W ciągu godziny przez wkład filtracyjny powinno przepłynąć "grubo" ponad 100% wody. Im jednak dłużej przez wkład filtracyjny przepływa woda, tym filtr staje się mniej wydajny (jeśli chodzi o przepływ wody). Więc musimy go czyścić [w nowoczesnych filtrach ta czynność zajmuje dosłownie chwile :-)]

UWAGA:

- nie czyścimy od razu całego materiału filtracyjnego..., ponieważ znajdują się tam nieocenione bakterie ;)
- wkład należy czyścić w letniej wodzie, najlepiej z samego akwarium
- najlepiej na przeciwko wylotu filtra, o ile to możliwe, umieszczamy wszelkie grzałki (zapewni to równomierny rozkład temperatury w całym akwarium).