Witaj Na
e-akwarium.prv.pl
  Menu
    Strona główna
    Urządzanie
    Podłoże
    Woda
    Pielęgnacja
    Pokarm
    Linki

  
Technika
    Filtracja
    Ogrzewanie
    Oświetlenie
    Akcesoria
    Dekoracje

  
Spis
    Rybki
    Roślinki
    Choroby

  
Inne
    Fotki
 
   Dodaj na ulubione   

 Oświetlenie

         Światło jest niezbędne do prawidłowego wzrostu roślin, dobrej kondycji rybek, przeprowadzenia procesu fotosyntezy, itd... 
Tylko w odpowiednim oświetleniu można dostrzec prawdziwe wdzięki rybek akwariowych.
Przy wyborze oświetlenia powinniśmy się kierować potrzebami roślin i rybek - nie ma żadnych tabel czy wyznaczni na ilość światła w akwarium - przynajmniej ja w nie nie wierzę, ponieważ samo akwarium, ma różne kształty i wymiary i żadne tabele nie mogą ich przewidzieć!.

Najlepiej jest zamontować oświetlenie z przodu zbiornika, ponieważ tylko wtedy będziemy mogli ujrzeć nasze rybki, roślinki a nawet dekoracje w pełnej palecie kolorów. Światło koniecznie musi być kierowane w kierunku dna!.
Jeśli sami nie potrafimy zrobić oprawy oświetleniowej lub nie znamy się na elektryce to najlepszym i najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie zakupienie jej w sklepie akwarystycznym.
Dobrze jest zainstalować warstwę odblaskową, która zapobiega stratom światła i kieruje je w pożądane miejsce.
Uwaga:
nasze oświetlenie nie powinno wytwarzać zbyt dużo ciepła! - a jeśli już je wytwarza to nie powinno wisieć tuż nad powierzchnią wody, ponieważ istnieje niebezpieczeństwo pęknięcia świetlówki!. Nasze świetlówki nie powinny też, pobierać zbyt dużo energii! ...a barwa oświetlenia powinna być odpowiednio dobrana do gatunków hodowanych przez nas rybek oraz roślin. 
Wyróżniamy głównie 3 rodzaje źródeł światła w akwarystyce:

  • żarówki - są stosowane od niepamiętnych czasów... Mają one dużą wadę, otóż część energii przetwarzają na ciepło oraz wspomagają rozwój glonów. 
    halogeny - polegają na ogrzaniu specjalnego żarnika, umieszczonego w gazie szlachetnym, ...przez przepływający prąd. Są wydajniejsze od żarówek...
    świetlówki - Dają równomierne światło. W handlu dostępne są świetlówki o różnych barwach, rozmiarach, natężeniach, kształtach i zastosowaniach. Przy wyborze świetlówki, najlepiej kierować się radą doświadczonego sprzedawcy czy hodowcy. Wydajność żarówki kończy się po zwykle po roku.

Ważną kwestią jest czas oświetlenia. W rejonach tropikalnych prawie przez cały rok słońce świeci po 12 godzin. My także powinniśmy tyle oświetlać akwarium. 
W oświetlaniu pomocny jest nam automatyczny wyłącznik światła, który wyręczy nas z obowiązku zaświecania i gaszenia akwarium... Zawsze powinniśmy włączać światło o stałej porze, żeby nie zakłócić biorytmu naszych rybek...