Witaj Na
e-akwarium.prv.pl
  Menu
    Strona główna
    Urządzanie
    Podłoże
    Woda
    Pielęgnacja
    Pokarm
    Linki

  
Technika
    Filtracja
    Ogrzewanie
    Oświetlenie
    Akcesoria
    Dekoracje

  
Spis
    Rybki
    Roślinki
    Choroby

  
Inne
    Fotki
 
   Dodaj na ulubione   

 Pielęgnacja

 

"Im większy zbiornik, tym mniejszy kłopot"

Pielęgnacja akwarium - dla jednych jest to po prostu zwykłym obowiązkiem, zaś dla tych drugich może być to przyjemne zajęcie, wypełniające "pusty" czas w ciągu dnia..
Warto zaznaczyć, że poprzez codzienną pielęgnację akwarium, uczymy dzieci odpowiedzialności, a sami nabywamy coraz to nowe zdolności, oraz stajemy na przeciw coraz to nowszym wyzwaniom (np. jak pozbyć się tych przeklętych glonów ;-))

 

Ważne czynności pielęgnacyjne:

 
Codziennie:

  • karmienie - co tu dożo mówić... jest o tym dział: pokarm

  • obserwacja akwarium - codziennie obserwujemy stan techniczny urządzeń (nie powinno to stanowić większego problemu, bowiem obserwujemy z grubsza czy dobrze pracują...), ...temperaturę wody itp.

Co 3 dni:

  • usuwanie obumarłych roślin - ewentualnie ...ślimaków, ryb czy innych organizmów. Znacznie zanieczyszczają one wodę w akwarium - zauważenie w porę w. w. czynników pomoże nam uniknąć wielu nieprzyjemności.

  • usuwanie glonów ze ścianek akwarium - możemy tę czynność wykonywać przy pomocy skrobaczki do szyb, czyścika magnetycznego oraz wszelkimi dostępnymi sposobami... Ja jednak jestem zdania, że lepiej zaradzać się pojawianiu glonów, niż później z nimi walczyć.

Co tydzień:

  • podmiana ok. 20 % wody - najlepiej żeby była to woda odstana i uzdatniona. Wodę podmieniamy za pomocą gumowego węża, najlepiej z "dzwonem" do odsysania mułu - umieszczonym na jego końcu. Dzwon wbijamy w żwir i odsysamy wodę - równocześnie z jej podmianą, oczyszczamy dno z mułu.

  • przycinanie roślin - pielęgnacja roślin

Co miesiąc:

  • odsysanie mułu - wykonujemy tę czynność dodatkowo, przy pomocy odsysacza mułu (podłączony do brzęczyka - wymusza przepływ wody przez "rurkę odsysacza" i "skarpetę" na której zatrzymuje się muł, a czysta woda wraca do zbioornika)

  • czyszczenie wkładu filtracyjnego - nie czyścimy od razu całego materiału filtracyjnego..., zaś sam wkład należy czyścić w letniej wodzie, najlepiej z akwarium.

Raz na dłuższy czas:

  • czyszczenie głowicy filtra - wyłączamy filtr z prądu!, wyjmujemy, rozkładamy na po szególnie części, czyścimy szorując i oblewając obficie strumieniem wody skierowanym np. na łopatki głowicy filtra...'

Przybory pomagające przy pielęgnacji:  [akcesoria]