Witaj Na
e-akwarium.prv.pl
  Menu
    Strona główna
    Urządzanie
    Podłoże
    Woda
    Pielęgnacja
    Pokarm
    Linki

  
Technika
    Filtracja
    Ogrzewanie
    Oświetlenie
    Akcesoria
    Dekoracje

  
Spis
    Rybki
    Roślinki
    Choroby

  
Inne
    Fotki

   Dodaj na ulubione   





 Pokarm

         Piękne ubarwienie, wzrost, zdolność do rozrodu - wszystko to rybki zawdzięczają jakości, urozmaiceniu i ilości pokarmu.
W wodach tropikalnych rybki zdobywają pokarm przez cały dzień. Jest on niezwykle urozmaicony... My, swoim podopiecznym, nie możemy zapewnić takich warunków "bytu" - lecz możemy jednak się postarać, choć w niewielkim stopniu urozmaicić pokarm i podawać go kilka razy dziennie (w małych porcjach).
W naturze rybki żywią się owadami, larwami owadów, mniejszymi rybkami, glonami itd. W zależności od gatunków ryb, powinniśmy dobierać odpowiedni pokarm.

ŻYWY

Jest najbardziej wartościowy. Możemy go zakupić w sklepie lub sami złowić (łowimy drobną siatką lub gazą przy brzegu stawów, sadzawek itp... tam gdzie nie ma ryb! ponieważ wraz z pokarmem możemy przywlec do domu różne gatunki ślimaków, pasożyty czy choroby którymi się zarażą nasze rybki!).
Poprzez podawanie takiego pokarmu, możemy "rozbudzić" w rybkach naturalne bodźce, w postaci ruchu pokarmu... 

 

  • rozwielitki - (dafnia).                          Żyją we wszelkich słodkowodnych zbiornikach                                     Żyją we Żyją we wszelkich słodkowodnych zbiornikach i zbiorniczkach.  Są pokarmem bardzo wartościowym.

 

 

 

  • wodzień - (szklarka). Żyje praktycznie wszędzie. Ma kształt średniej grubości, przezroczystej rureczki. Jest to owad drapiezny... - odporny na zanieczyszczenia ...i brak tlenu.

  • larwy komarów - (ochotka). Jest to czerwona odmiana larwy komara. Bytuje w słodkowodnych zbiornikach, przeważnie w strefie dennej. Podobnie jak rureczniki, nie są zbyt polecane przez akwarystów. Wyróżniamy też inna odmianę larwy komara - czarna. Występuje w słodkich zbiornikach (kałuże, bagna itp.) - nie jest odporna na zanieczyszczenia.

 

 

 

  • rureczniki - chyba najpowszechniejszy żywy pokarm akwarystyczny (nazywany też tubifeksem). Ma kształt krótkiej segmentowanej nitki. Rureczniki żyją w mule, na dnie stojących zbiorników (sadzawek, stawów itp...). W dzisiejszych czasach - odradzamy przez hodowców, z powodu występowanie w silnie zanieczyszczonych wodach.

  •  

  •  

  • oczliki - należą do widłonogów (najczęściej nazywane są oczliki). Występują one w wodach płytkich - zarówno słodkich jak i słonych. Są to małe okrągłe robaczki. Dobre dobry do karmienia narybku...

  •  

  •  

  • wazonkowce - >zdjęcie< można je hodować w wilgotnej doniczce w piaskiem i trociną...

  • dżdżownice - jest to bardzo pożywny pokarm. Możemy je sami wykopać (po deszczu, pod deskami kamieniami itp.), ...hodować lub zakupić w sklepie - doskonały dla dużych ryb np. pielęgnic

 

MROŻONY

W sklepach zoologicznych możemy nabyć wszelkie rodzaje mrożonek, najczęściej w postaci tabliczek. Rozmrażamy je, płukamy w siatce i gotowe... Jest to bardzo wygodny pokarm, a w dodatku częściowo pozbawiony drobnoustrojów które wywołują choroby. A ponadto pokarm ten w procesie mrożenia nie traci wartości pokarmowych takich jak białka, witaminy, węglowodany czy sole mineralne...

 

GOTOWY (PŁATKOWANY itd...)

Tu mamy największe pole do popisu... W każdym sklepie mamy różnego rodzaju pokarmy o zbilansowanym składzie, w wygodnej dla nas postaci. Dla każdego gatunku znajdziemy tu odpowiedni pokarm: tabletki, płatki, granulki i wiele... wiele innych. Najlepiej jest kupować pokarm sprawdzonych firm.

 

SAMODZIELNIE PRZYRZĄDZONY

www.akk.prv.pl - akwarystyczna książka kucharska - warto wejść i poczytać :-)