Witaj Na
e-akwarium.prv.pl
  Menu
    Strona główna
    Urządzanie
    Podłoże
    Woda
    Pielęgnacja
    Pokarm
    Linki

  
Technika
    Filtracja
    Ogrzewanie
    Oświetlenie
    Akcesoria
    Dekoracje

  
Spis
    Rybki
    Roślinki
    Choroby

  
Inne
    Fotki
 
   Dodaj na ulubione   





 Podłoże

        Podłoże jest bardzo ważnym "elementem" - któremu warto poświęcić więcej czasu podczas urządzania akwarium. Bardzo dobrze jego funkcje spełnia żwirek akwariowy granulacji 2-5mm (nie może on mieć zbyt ostrych krawędzi, ponieważ ryby żyjące w dennej strefie zbiornika mogły by się po prostu pokaleczyć podczas zdobywania pokarmu!), ...jak i też gruboziarnisty piasek. 
Granulki piasku i żwiru nie powinny być też zbyt "drobne" - doprowadziło by to do zastoju masy wody znajdującej się wewnątrz podłoża, co uniemożliwiło by "przewieszanie" podłoża - a w konsekwencji brak niezwykle pożytecznej flory bakteryjnej, która rozkłada w naszym akwarium szkodliwe substancje, powstające w procesach gnilnych, rozkładowych itp.
Jeśli urządzamy akwarium biotopowe lub gatunkowe warto także zwrócić uwagę na barwę podłoża (w każdym razie, zbyt jasna lub odbijająca światło jest niewskazana)... Takie informacje możemy uzyskać w książkach, na stronach www, u kompetentnego sprzedawcy itd.
Najlepiej w.w. substraty podłoża jest zakupić w sklepie akwarystycznym, tam sprzedawca doradzi nam najlepiej - np. jakiej granulacji żwir mamy kupić, a nawet jak urządzić całe podłoże :-)... Na początek piasek (lub żwir) dokładnie płukamy we wiadrze z wodą. Możemy też bardzo łatwo zmienić jego barwę na ciemniejszy kolor, w tym celu trzeba zakupić np. w aptece nadmanganian potasu (trzeba się nim ostrożnie obsługiwać - BARWI!) i zostawić na jeden dzień.
Następnie wsypujemy żwir do akwarium i formujemy jego "kształt". Najlepiej aby najwyższa warstwa żwiru znajdowała się z tyłu akwarium i równomiernie opadała w kierunku przedniej szyby- uzyskujemy dzięki temu bardzo fajny efekt wizualny. Dno może być też uformowane tak, aby przy bokach akwarium była najwyższa warstwa żwiru i opadała w kierunku środka akwarium. Nie należy za bardzo "gładzić" podłoża - wtedy staje się mało naturalne, możemy więc wytyczać w nim różnego rodzaju ścieżki... Wszystkie czynności (oprócz ostatniej) powinny nam ułatwić późniejsze odsysanie mułu który będzie się gromadził głównie w stworzonych przez nas wgłębieniach...
Wiele ryb potrzebuje jako kryjówek wszelkiego rodzaju kamieni, grot, korzeni...
Kamienie przed włożeniem do zbiornika trzeba dokładnie wyczyścić np. szczotką. Nie powinny one odbijać światła. Do akwarium najlepiej nadają się bazalt granit, nie zawierające wapienia łupki, ksylolit, kwarc - zaś należy uważać na marmur, piaskowiec, dolomit oraz wszelkie kredowce...!!! ponieważ zmieniają one właściwości wody (utwardzają ją). Groty i budowle wykonane z łupków skalnych powinnyśmy skleić sylikonem akwarystycznym, aby nie zrobiły naszym "podopiecznym" krzywdy. Korzenie zaś moczymy w wodzie, aż do momentu kiedy będą same tonąć (wodę najlepiej jest zaprawić uprzednio solą...).
Urządzanie podłoża najlepiej jest najefektywniejsze, gdy kierujemy się uprzednio nakreślonym szkicem...