Witaj Na
e-akwarium.prv.pl
  Menu
    Strona główna
    Urządzanie
    Podłoże
    Woda
    Pielęgnacja
    Pokarm
    Linki

  
Technika
    Filtracja
    Ogrzewanie
    Oświetlenie
    Akcesoria
    Dekoracje

  
Spis
    Rybki
    Roślinki
    Choroby

  
Inne
    Fotki
 
   Dodaj na ulubione   

 URZĄDZANIE

       Urządzanie akwarium jest chyba rzeczą bardziej pasjonującą, aniżeli sama hodowla rybek. Otóż próbujemy zmierzyć się z wyzwaniem odtworzenia kawałka podwodnej flory i fauny...
Najpierw powinniśmy zatroszczyć się o stanowisko, bowiem często to ono jest przyczyną wielu plag i kataklizmów w naszym zbiorniku. Akwarium najlepiej ustawić w miejscu nie nasłonecznionym, ponieważ słońce sprzyja rozwojowi glonów oraz nadmiernemu nagrzewaniu się zbiornika.... Więc miejsce na parapecie (szczególnie od strony płd.) oraz w bezpośrednim kontakcie z kaloryferem, jest niewskazane, a wręcz niedozwolone. Stanowisko nie powinno się znajdować np. w pobliżu drzwi oraz w miejscu zbyt ruchliwym, ponieważ stresowało by to nasze "pupilki". 
Napełnione akwarium jest ciężkie..., dlatego musi być umieszczone na solidnej podstawie, najlepiej w pobliżu gniazdka elektrycznego (ułatwi to podłączenie urządzeń technicznych).
Zbiornik musi być łatwy do obserwacji. Powinniśmy widzieć całe podłoże oraz górną całą górną taflę wody (patrząc od dołu).
Druga sprawa to wybór zbiornika... Wyróżniamy tu kilka rodzajów akwarium. Powinien on być jak największy, ponieważ duże akwarium jest ładniejsze, łatwiejsze do utrzymania i prościej jest w nim utrzymać stabilne środowisko.
Gotowy zbiornik należy wytrzeć czystą, mokrą szmatką. Pod akwarium umieszczamy ok. 5-8 mm warstwę styropianu (rozwiąże to częściowo problem deformacji regału, itp...). Zaś na tylnej ściance lub ok. 5-10 cm za nią (polecam drugą opcję - uzyskujemy w ten sposób efekt załamania obrazu za akwarium, roślinki na tapecie wyglądają jak prawdziwe, a samo akwarium zdaje się być większe) ...umieszczamy wszelkie tapety, folie itp.
Akwarium zalewamy wodą do ok. 1/2 wysokości.
W zbiorniku umieszczamy warstwę podłoża - jest to element któremu warto jest poświęcić trochę uwagi. Może to byś gruboziarnisty piasek, jak i też żwir granulacji 2-5 mm (należy zaznaczyć że żwir, piasek oraz wszelkie substraty podłoża, powinniśmy wcześniej wypłukać - doskonale do tego nadaje się wiadro z wodą :-))
Następnie, umieszczamy wszystkie elementy dekoracyjne ...korzenie, kamienie, groty skalne, zamki, kurtyny powietrzne itd.
Kolejna sprawa to urządzenia techniczne (nie wolno ich wcześniej włączać do prądu, aniżeli wtedy gdy już zalejemy akwarium do "pełna".
Po osadzeniu wszelkich urządzeń, czas na sadzenie roślinek - pamiętajmy! sadzimy je według określonych zasad
Na koniec zostaje nam dolanie wody. Robimy to tak, aby nie naruszyć tego, co wcześniej umieściliśmy. Dopełniamy zbiornik do poziomu ok. 2 cm do górnej krawędzi.
Ostatnią sprawą jest uruchomienie urządzeń technicznych, uzdatnienie wody i czekanie na stabilne warunki (najlepiej 2 tyg.)

POWODZENIA !!!
PS możecie się wzorować na pięknie urządzonych akwariach, z profesjonalnych stron akwarystycznych...